blackwater
15 آذر 1401 - 10:57

شیر و گوشت با قیمت تمام شده از دامدار خریداری شود

مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی با بیان اینکه شاهد کاهش ۴۰ درصدی تولید شیر در استان در یک سال گذشته هستیم گفت: قیمت شیر و گوشت به قیمت تمام شده از دامدار خریداری شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، با اشاره به کاهش 40 درصدی تولید شیر در استان در یک سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: اگر روند فعلی ادامه پیدا کند تولید شیر تا 6 ماه آینده باز هم کاهش 40 درصدی را خواهد داشت.

وی از افزایش 6 برابری نهاده‌ها به عنوان اصلی‌ترین مشکل حوزه دامی نام برد و افزود: این در حالی است که در خوشبینانه‌ترین حالت شیر رشد دو برابری داشته و بهترین گاوهای شیری به کشتارگاه‌ها فرستاده شده‌اند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی پیشنهاد داد: با توجه به حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی، قیمت شیر و گوشت را باید به قیمت تمام شده از دامدار بخرند و با اعمال  یارانه در بخش عرضه، این اقلام را با نرخ مناسب به دست مصرف کننده برسانند تا سفره مردم کوچک نشود و از طرف دیگر چرخ صنعت دام و طیور هم ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه صنعت دام و طیور دیگر رمقی برای ادامه فعالیت ندارند، گفت: اکثر فعالان صنعت دام و طیور از چرخه خارج شده و کسانی که مانده‌اند افراد سرمایه‌داری هستند که خودشان سرمایه‌ای داشته و توانسته‌اند سرپا بمانند و شرایط را تحمل کنند.

موسوی با بیان اینکه باید قیمت شیر و گوشت به قیمت تمام شده از دامدار خریداری شود، ادامه داد: اگر شرایط بهبود پیدا نکند همین عده هم از چرخه خارج خواهند شد و دولت مجبور است مرغ و گوشت را وارد کند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی با بیان اینکه جلوگیری از خام فروشی شیر و توسعه فرآوری آن یکی از درخواست‌های دامداران از مسئولان است، چرا که متاسفانه تاکنون اقدامی در این حوزه انجام نشده است.

موسوی با بیان اینکه کارخانه‌های لبنی استان با کمترین ظرفیت کار می‌کنند گفت: از مسئولان می‌خواهیم که برای صنعت شیر برنامه‌ریزی درست و منطقی داشته باشند.

انتهای پیام/254

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899237