blackwater
15 آذر 1401 - 11:22

عدم توجه وزیر به هشدار نهادهای نظارتی /۲۲۴ سوال از عین‌اللهی در مجلس ثبت شده

نماینده کبودرآهنگ گفت:در ۴۵۴ روز مسئولیت آقای عین اللهی ، ۲۷۷ تذکر کتبی از نمایندگان گرفته است و تاکنون بیش از ۲۲۴ سوال از عملکرد این وزارتخانه در سامانه درج شده است، این کارنامه آیا نگران کننده نیست؟

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به سوال فتح‌اله تفصلی نماینده کبودرآهنگ در مجلس از بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و درمان در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

 

فتح الله توسلی نماینده کبودرآهنگ در مجلس در توضیح سوال خود از وزیر بهداشت و درمان پیرامون علت عدم توجه وزارت بهداشت به وضعیت بهداشت و درمان شهرستان‌ها، ضمن تشکر از تلاش کادر بهداشت و درمان به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا و تامین بخشی از مطالبات مردم توسط دولت و وزارت بهداشت گفت: بدنه وزارتخانه بهداشت و درمان در طول یک سال گذشته، برخی از دستور وزیر را اجرا نکرده است، لذا این سوال براساس برنامه‌های توسعه کشور، کارنامه و عملکرد وزیر بهداشت طرح شده است، کما اینکه ما نمایندگان در برابر قرآن سوگند یاد کرده‌ایم تا به استقلال، آزادی و تامین منافع مردم پایبند باشیم.

وی با اشاره به برنامه های وزیر بهداشت و درمان در زمان رأی اعتماد افزود: شهریورماه سال 1400 نیز آقای عین‌اللهی برنامه استراتژیکی برای رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان ارائه نکرد و در برنامه‌های وی، درمان بر پیشگیری مقدم بود، در حالی که طبق سیاست‌های نظام سلامت کشور، پیشگیری بر درمان مقدم است.

نماینده کبودرآهنگ یادآور شد: در زمان رأی اعتماد اعلام کردم که جناب عین اللهی انسان شریف و پزشک خوبی است، اما نمی‌تواند وزیر موفقی باشد، این سخن ناشی از شناخت قبلی ایشان نبود، بلکه براساس مطالعات دقیق برنامه‌های پیشنهادی وی در زمان اخذ رأی اعتماد این موضوع را بیان کردم. کارنامه یک سال و سه ماه گذشته وزیر بهداشت و درمان نیز نشان می دهد که در آن زمان بیراه سخن نگفته ام.

توسلی اظهار کرد: در 454 روز مسئولیت آقای عیناللهی در وزارت بهداشت، 277 تذکر کتبی از نمایندگان گرفته است و تاکنون بیش از 224 سوال از عملکرد این وزارتخانه در سامانه درج شده است، همچنین 9 فقره استیضاح و 3 مورد تحقیق و تفحص از این وزارتخانه مطرح شده است، این کارنامه آیا نگران کننده نیست؟ و آیا نشان از وجود مشکل در این وزارتخانه ندارد؟

وی خطاب به وزیر بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت در جریان کمبود دارو، دچار غافلگیری استراتژیک شد و برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق کارشناسی برای کمبود دارو نداشت، این وزارتخانه در کمتر از دو ماه چند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو را تغییر داد و این درحالی است که براساس هشدارهای معاونت فنی و حسابرسی عمومی و سلامت دیوان محاسبات، کارگروه سیاستگذاری، تخصیص، توزیع و مصرف ارز ترجیحی به وظایف خود عمل نکرده و تعامل لازم بین سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی وجود ندارد، البته قصور بانک مرکزی را نیز نمی توان نادیده گرفت.

وی افزود: بی توجهی وزارت بهداشت به هشدارهای دستگاه‌های نظارتی و حتی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و گزارش دیوان محاسبات شایان توجه است، براساس گزارش رسمی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در آبان ماه و به استناد بررسی داده‌های سازمان غذا و دارو در سامانه توتک از 3100 قلم دارو با کمبود حداقل 370 دارو مواجهیم که 90 مورد آنها از اقلام پرمصرف دارویی هستند و این وضعیت در مناطق محروم حادتر است، چنانکه در یک بازه زمانی در انبار دارویی حوزه انتخابیه‌ام تنها 6 سرم وجود داشت!!

نماینده کبودرآهنگ خطاب به وزیر بهداشت و درمان گفت: در گزارش نهادهای نظارتی درباره تعطیلی خط سرم سازی شهید قاضی تبریز که 40 درصد سرم کشور را تامین می‌کند، هشدار داده شده بود، اما بی‌توجهی به این هشدارها موجب کمبود سرم و داروهای دیگر از جمله داروهای آنتی بیوتیک شد.

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899265